Nowoczesne oświetlenie

Jajka Fabergé

2013/03/29

 

Pierwsze jajko powstało w 1884 roku w pracowni nadwornego złotnika carskiego Petera Carla Fabergé, na zamówienie cara Aleksandra III Romanowa. Był to prezent wielkanocny dla żony Marii. Od tego czasu, aż to wybuchu rewolucji powstały 54 jajka. W późniejszych latach marka przechodziła z rąk do rąk. Współcześnie tradycja jest kontynuowana – mogliśmy podziwiać jajko milenijne, najnowszym słynnym dziełem jest zaś „jajko faz Księżyca”.

Jajka Fabergé to precyzja i doskonałość, ale także ogromne pieniądze zaklęte w owalnym kształcie. Od czasów carskich były wykonywane z najdroższych, najbardziej luksusowych materiałów – złota, srebra, kamieni szlachetnych, kości słoniowej czy masy perłowej. Na tak kosztowny prezent mogły pozwolić sobie tylko najbogatsze osoby. Jednak jajka, oprócz ogromnej wartości, to także najdoskonalszy przykład kunsztu i sztuki jubilerskiej. Fabergé inspirował się wydarzeniami historycznymi. Znane jest jajko nawiązujące do sukni koronacyjnej carycy Aleksandry, w środku którego ukryta była złota miniatura karety koronacyjnej, z siedzeniami z rubinu, szybkami z górskiego kryształu i koroną na dachu! Z jajka Rotszyldów z kolei co godzinę wyskakuje… miniaturowy kogut, który sygnalizuje czas. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

 

« Poprzedni Artykuł Następny Artykuł »
 • Kate Moss w roli dekoratorki wnętrz. Jak się spisała? Kate Moss w roli dekoratorki wnętrz. Jak się spisała?

  Kate Moss, jedna z największych ikon mody, spróbowała swoich sił jako dekoratorka wnętrz w ramach współpracy z inwestorem budowlanym - firmą YOO. Brytyjska supermodelka urządziła ekskluzywną rezydencję typu Barnhouse, położoną w samym sercu angielskiej wsi - Cotswold.

  2015/09/29 Czytaj dalej
 • Księgarnia, w której unosi się duch tajemnicy Księgarnia, w której unosi się duch tajemnicy

  Księgarnia Fangsuo zaprojektowana przez Chu Chih-Kang Space Design to miejsce inspirowane sekretnymi bibliotekami, które mieściły się w pobliżu, czy też w podziemiach buddyjskich świątyń. Od wieków biblioteka była synonimem gromadzonej mądrości, co znajduje odzwierciedlenie w chińskiej tradycji i jezyku mandaryńskim.

  2015/09/27 Czytaj dalej
 • Księżycowa lampa od studia Acorn Księżycowa lampa od studia Acorn

  Studio Acorn wpadło na genialny w swojej prostocie pomysł, który podbił serca tysięcy osób. Kreatywny zespół z Tajwanu zaprojektował linię lamp, imitujących wygląd księżyca w pełni. Lampa Luna to dostępna w siedmiu rozmiarach konstrukcja z włókna szklanego, w której ukryto diody LED.

  2015/09/26 Czytaj dalej
 • Przeźroczysty namiot Oasis Przeźroczysty namiot Oasis

  Litewski architekt, Vytautas Puzeras, postanowił stworzyć miejsce, które pozwala przebywać blisko ntury, zapewniając równocześnie spokój i bezpieczeństwo. Zaprojektowana przez niego konstrukcja, nazwana Oasis, znajduje sie aktualnie w fazie testów.

  2015/09/22 Czytaj dalej
 • Stół, który skrywa tajemnicę Stół, który skrywa tajemnicę

  Max Lamb to projektant i artysta, który stara się tworzyć wyłacznie przemyślane i funkcjonalne przedmioty, wykorzystując do tego wartościowe i trwałe materiały. Jego kolekcja mebli Planks, to, jak sama nazwa wskazuje, wykonane z drewna stoły, ławki i szafki, wzorowane na prostych stołach stolarskich oraz meblach spotykanych na angielskiej wsi w XVII i XVIII wieku.

  2015/09/20 Czytaj dalej