Jak wyczyścić deskę do krojenia?

2020/08/14

Deski do krojenia to bardzo potrzebne akcesoria w kuchni. Bez nich ciężko sobie poradzić podczas przygotowywania żywności. Jeśli chcemy cieszyć się ich super jakością jak najdłużej, musimy zadbać o ich odpowiednie czyszczenie oraz impregnację. Dzięki temu, nasze deski kuchenne zachowają długą żywotność. W zależności od materiału, z jakiego deska do krojenia została wykonana, metody jej pielęgnacji mogą być nieco różne. Jak wyczyścić deskę do kuchni? O tym już za moment! Kto ciekawy niech zostaje z nami!

deska do kuchni

Jak wyczyścić drewnianą deskę kuchenną?

Drewniane deski do krojenia nie za bardzo lubią się z wodą. Długi kontakt takiej deski pod kuchennym kranem może skończyć się jej napęcznieniem i w późniejszym czasie uszkodzeniami. Dodatkowo, jeśli taką deskę będziemy źle przechowywać, może nawet "spleśnieć". Nic przyjemnego! Jak dbać o deskę kuchenną z drewna? Przede wszystkim zacznijmy od jej prawidłowego użytkowania, które zdecydowanie wpływa na fizyczny wygląd deski. Na desce drewnianej dobrze jest kroić suchą żywność. Świetnie nadaje się do krojenia pieczywa, twardych serów. Unikajmy krojenia na niej pomidorów, buraków oraz innych owoców i warzyw, które puszczają dużo soków i mogą zabarwić drewnianą deskę. Jeśli zastosujemy się do tej zasady, wystaczy jedynie po użyciu, przetrzeć deskę zwilżoną szmatką i gotowe. Dla zabezpieczenia deski z drewna warto ją zaimpregnować. Świetnie posłuży do tego olej, który idealnie otuli powierzchnię deski, a my będziemy mogli cieszyć się jej użytkowaniem przez długi czas!

drewniane deski kuchenne do krojenia

Jak wyczyścić szklaną deskę do krojenia?

Szklane deski do krojenia to niekłopotliwe akcesorium pod kątem mycia. Bez problemu można je myć pod bieżącą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń i nic im się nie stanie. Nadają się także w większości do mycia w zmywarce (zanim jednak zdecydujemy się na taki sposób czyszczenia, warto sprawdzić czy producent zaleca tę metodę). Jeśli więc chodzi o utrzymanie w czystości nie sprawią nam kłopotu. Problem z nimi może być natomiast taki, że szkło to, jednak szkło i trzeba się z nim ostrożnie obchodzić. Takie deski do krojenia można łatwo uszkodzić czy uszczerbić. Dla ich ciekawego i oryginalnego wyglądu warto zaryzykować i pokusić się o ich zakup, pamiętajmy tylko o tym, by się nimi zajmować bardziej delikatnie. Wtedy wszystko będzie w porządku!

deska do krojenia drewniana

Jak wyczyścić plastikową deskę kuchenną?

Deski do krojenia wykonane z plastiku i innych tworzyw sztucznych, to najbardziej neutralne i najczęściej wybierane rodzaje desek kuchennych. Są tanie, szeroko dostępne i występują w wielu ciekawych wzorach, kolorach oraz rozmiarach. Ich dużym atutem jest to, że można je myć w każdy możliwy sposób - i w zmywarce i w zlewozmywaku. Jak nam wygodniej. Do mycia ręcznego wystarczy zwyczajny płyn do mycia naczyń lub woda z octem. Minusem użytkowania tego typu desek do krojenia jest to, że szybko robią się na nich rysy oraz zagłębienia tworzone przez noże, przez co mogą gromadzić się tam bakterie. Ważne, by wtedy systematycznie wymieniać deskę na nową. Zużyta i wyeksploatowana będzie źle nam służyć.

deska kuchenna drewniana

Kilka cennych tipów

Co jeszcze warto wiedzieć o pielęgnacji i czyszczeniu domowych desek kuchennych do krojenia? Oto kilka fajnych i prostych trików, które na pewno pozytywnie wpłyną na dobry stan desek!

- do usunięcia przebarwień z desek stosuj ocet

- nieprzyjemne zapachy z deski znikają, jeśli natrzesz deskę cytryną

- deski drewniane można czyścić solą, wystarczy posypać jej grubą ilość na wierzch i zostawić na całą noc, a potem spłukać

deski kuchenne do krojenia

« Poprzedni Artykuł Następny Artykuł »