Japoński ogród

2014/02/06

Japońskie ogrody są niezwykłe. Kojarzą się nam głównie z prostymi, naturalnymi elementami, takimi jak woda, kamień, piasek, rośliny. Tworzą cichą i spokojną atmosferę, idealną do odpoczynku. Projekty ogrodów oparte są na trzech elementach: ograniczony zasięg, symbolizacja i zapożyczony krajobraz.

Skała
Ogrody skalne nawiązują do widoku na góry i rzeki. Piasek i żwir, ułożone w staranny sposób, symbolizują rzekę, natomiast skały nawiązują do gór. Według tradycyjnych przepowiedni kamienie powinny być ułożone obok siebie nieparzysto.  

Mech
Japońskie ogrody często wykorzystują mech ze względu na jego uniwersalność i sprężystość. Jest on w stanie przetrwać nawet najmroźniejsze zimy, a także najgorętsze lata, pozostając zielonym na długo. Przy projektach często wykorzystywany jest motyw szachownicy, polegający na ułożeniu mchu na przemian z kamieniami.

Woda
Stawy
to kolejny, bardzo często wykorzystywany element przy tworzeniu japońskiego ogrodu. Odwzorowują one morza i jeziora, dodając ogrodowi więcej energii i życia.


Mosty
Mosty tworzone są w celu połączenia ze sobą dwóch powierzchni, rozdzielonych wodą. Ułatwiają one przedostanie się na drugą stronę. Najpopularniejsze są mosty wykonane z drewna lub kamienia.


Lampiony
Przyciągające wzrok lampiony o ciekawej formie i niezwykłym kształcie. Umieszczane są przede wszystkim obok świątyni, lub na wyspach. Najczęściej są tworzone z kamienia

« Poprzedni Artykuł Następny Artykuł »
 • Nietypowe huśtawki Dedon Nietypowe huśtawki Dedon

  Huśtawki pomagają odpocząć, zrelaksować się, wrócić myślami do czasów dzieciństwa. Niezwykle nowoczesne i przede wszystkim wygodne huśtawki produkuje niemiecka marka Dedon.

  2016/07/03 Czytaj dalej
 • Drzewo cedrowe Drzewo cedrowe

  Drzewa cedrowe to rodzaj długowiecznych drzew z rodziny sosnowatych. Cedry występują w rejonach górskich Azji i Afryki Północnej. Ich pierwotny areał to Himalaje i region śródziemnomorski. Rosną na wysokościach 1500-3200 m n.p.m. w Himalajach i 1000-2200 m w basenie Morza Śródziemnego.

  2016/02/29 Czytaj dalej
 • Naparstnica purpurowa Naparstnica purpurowa

  Naparstnica purpurowa przy ziemi posiada różyczkę liści odziomkowych. Także łodyga jest skrętolegle ulistniona. Liście łodygowe są siedzące. Na dolnej stronie liście są delikatnie omszone. Cały liść ma około 10-40 cm długości i 4-15 cm szerokości. Blaszka jest jajowato lancetowata lub szeroko jajowata. Górna powierzchnia jest zielona, a dolna szarawozielona.

  2016/02/23 Czytaj dalej
 • Najstarsze zwierzę świata Najstarsze zwierzę świata

  Najstarsze na świecie zwierzę zidentyfikowali naukowcy z brytyjskiego Bangor University. Był to głębinowy małż, który dożył 507 lat, czyli o 100 więcej, niż pierwotnie szacowano. Ming - tak nazwali naukowcy małża z gatunku cyprina islandzka (Arctica islandica), którego znaleziono w 2006 w trakcie ekspedycji na Islandię. Niestety zwierzę nie przeżyło próby otwarcia jego muszli w celu sprawdzenia wieku.

  2016/02/22 Czytaj dalej
 • Storczyk Dendrobium Storczyk Dendrobium

  Dendrobium to jeden z najbardziej cenionych storczyków uprawianych w pomieszczeniach. W warunkach pokojowych Dendrobium osiąga niewielkie rozmiary - zwykle ok. 30-50 cm. Zaczyna kwitnąć, gdy przekroczy wysokość 20 cm.

  2016/02/19 Czytaj dalej