Kolejny krok SEIKO w przyszłość – nowa generacja zegarków w technologii E-Ink.

2011/05/06

Pierwszy na świecie zegarek EPD z systemem aktywnej matrycy.

W 2005 roku w Bazylei, SEIKO zaprezentowało pierwszy na świecie zegarek ‘Electronic Ink’. Nowa technologia budowy super cienkiego wyświetlacza zegarka dawała wysoki kontrast oraz rozdzielczość obrazu, a dzięki temu doskonałą widoczność obrazu na wyświetlaczu zegarka nawet z konta 180 stopni. Dodatkowo zegarek używający tej technologii potrzebował znacznie mniejszej dawki zasilania mimo większego wyświetlacza. Technologia zegarka “E-Ink” oraz EPD(Wyświetlacz Elektroforetyczny - 80,000 pixeli, każdy dający obraz w czterech odcieniach szarości, rozdzielczość wyświetlacza 300 dpi) wzbudziły powszechne uznanie branży zegarmistrzowskiej, czego potwierdzeniem było otrzymanie prestiżowej nagrody “Grand Prix d’Horlogerie de Genève” w 2006. Od tego momentu nowa technologia zaczęła cieszyć się coraz szerszym zainteresowaniem i zrozumieniem wśród użytkowników. Zainteresowanie to było dodatkowo wspierana rosnącą popularnością książek elektronicznych działających w podobnej technologii.

Dzisiaj, SEIKO wprowadza nową technologię wyprzedająca czas, tworząc linię zegarków posiadających wyświetlacz w systemie aktywnej matrycy. Nowy wyświetlacz na bazie aktywnej matrycy zachowuje wszystkie zalety technologii E-Ink, a zarazem daje nowe możliwości jeśli chodzi o rodzaje obrazu oraz danych na wyświetlaczu zegarka.

SEIKO jest pierwszą i jedyną firmą będącą w stanie wykorzystać technologię Active Matrix EPD w zegarku. Wyświetlacz daje krystalicznie czysty obraz. Każdy szczegół obrazu jest trzykrotnie lepszy, niż na konwencjonalnym wyświetlaczu zegarka LCD. Nowy system aktywnej matrycy pozwala zmieniać się cyfrom oraz tekstom na wyświetlaczu znacznie szybciej. Pozwala także na programowanie pojawiania się tych danych - można zmieniać rozmiar cyfr lub zmieniać obraz w zależności od ilości danych potrzebnych do pokazania na wyświetlaczu. W 2006 zegarek ‘E-Ink’ posiadał wyświetlacz EPD zbudowany z kilkuset pre-pozycjonowanych segmentów, tylko czarno-białych. Nowy system EPD ma 80 000 pixeli z możliwością wyświetlania jednego z czterech odcieni szarości. Rozdzielczość 300 dpi daje ostry, wyraźny obraz, nawet w małych rozmiarach, a cztery odcienie szarości dają bogactwo grafiki oraz efekt przestrzeni.

Wyjątkowa oszczędność poboru energii

Większość użytkowników e-Booków wie, że największy pobór energii pełnoekranowego wyświetlacza limituje czas użytkowania tego typu urządzeń. W przypadku nowej generacji zegarków z systemem EPD nie ma takiego problemu. SEIKO osiągnęło sukces w maksymalnym obniżeniu poboru energii. W zegarku EPD pobór energii stanowi 1/100 poboru energii, której potrzebuje wyświetlacz o tych samych wymiarach używany w technologii e- Booków. W tej dziedzinie klucz do sukcesu Seiko tkwi w wiedzy eksperckiej firmy w temacie wysoko zaawansowanej technologii mikro-elektroniki. Lista trzech innowacji Seiko uczyniła to możliwym:
1. TFT ( Thin Film Transistor) – system kontrolujący taktowanie displaya.
2. Niski pobór energii potrzebnej do sterowania TFT
3.Sterownik EPD maksymalizujący potencjał technologii E-Ink

Duży panel wyświetlacza

Prawdziwym wyzwaniem było zaprojektowanie zegarka który będzie miał duży wyświetlacz pozwalający w pełni wykorzystać system technologii aktywnej matrycy, a zarazem stworzyć wygodny w noszeniu zegarek. Cel został osiągnięty przez zminimalizowanie koperty otaczającej wyświetlacz do 1 mm po bokach zegarka.

Technologia EPD


EPD opiera się na technologii Electrophoretic Display, czyli metody wyświetlania obrazu w technologii electronic ink. Rewolucja w koncepcji electronic ink polega na fuzji chemii, fizyki oraz elektroniki w celu stworzenia nowego rodzaju materiału. Podstawowymi składnikami electronic ink są miliony mikrokapsułek o średnicy ludzkiego włosa. Każda mikrokapsułka zwiera ujemnie naładowane białe cząstki i dodatnio naładowane czarne cząstki poruszające się w płynie. W momencie przyłożenia ujemnego pola białe cząstki idą do góry mikrokapsułki i w ten sposób są widoczne dla użytkownika. Dzięki temu na powierzchni wyświetlacza pojawia się biały punkt. Odwrotny proces zachodzi z czarnymi cząstkami, które są na dole mikrokapsułki i są niewidoczne. Odwracając proces zmieniamy kolory punktów, a co za tym idzie obraz na wyświetlaczu.

{{wszystkie_obrazki}}
 

« Poprzedni Artykuł Następny Artykuł »
 • Nowocześnie i komfortowo – propozycje King Home Nowocześnie i komfortowo – propozycje King Home

  Nowoczesny design z nutą ekstrawagancji w domowym wnętrzu? Oczywiście, że jest to możliwe! Marka King Home zachwyci Cię unikalnymi meblami, oświetleniem i wieloma dodatkami do domu, które odmienią Twój salon czy sypialnię.

  2021/02/05 Czytaj dalej
 • Ekskluzywne wieszaki do łazienki Ekskluzywne wieszaki do łazienki

  Marzysz o modnym wieszaku do łazienki? Ekskluzywne wieszaki do łazienki dodadzą eleganckiego charakteru. Na co warto postawić? Sprawdź idealne propozycje w najnowszym artykule!

  2021/01/08 Czytaj dalej
 • kosz na śmieci do kuchni Gdzie kupić kosz na śmieci?

  Gdzie można kupić kosz na śmieci? Mamy tak naprawdę kilka możliwości do wyboru. Zobacz nasz artykuł, w którym omawiamy gdzie na idealny kosz do kuchni na odpadki da się natrafić. Kliknij i czytaj już teraz!

  2020/10/12 Czytaj dalej
 • Szklanki termiczne - TOP3 szklanek z podwójną ścianką Szklanki termiczne - TOP3 szklanek z podwójną ścianką

  Szukasz wyjątkowych szklanek termicznych na kawę, ale nie wiesz na jakie się zdecydować? Koniecznie sprawdź nasz najnowszy ranking, a w nim znajdziesz TOP3 - najlepszych szklanek z podwójną ścianką! Pyszna kawa gwarantowana!

  2020/09/09 Czytaj dalej
 • jak wyczyścić deskę do krojenia Jak wyczyścić deskę do krojenia?

  Desek do krojenia mamy wiele różnych rodzajów, więc i ich czyszczenie może być odmienne. Jak wyczyścić kuchenną deskę do krojenia, żeby służyła nam jak najdłużej i nie uległa zniszczeniu? O tym w najnowszym artykule!

  2020/08/14 Czytaj dalej