Łazienkowe puzzle cz.2

2011/07/14

Czym różni się główka od głowicy natryskowej? Na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii? Urządzenie łazienki jest trudną przeprawą przez specjalistyczne słownictwo i bogactwo rozwiązań. Musimy wybrać produkty funkcjonalne i estetyczne, ale też takie, które nie przysporzą kłopotów i kosztów w przyszłości. Pomagamy umiejętnie rozwiązać tę łazienkową układankę.

Element 2 - Zestawy natryskowe
Przy wyborze zestawu natryskowego musimy mieć pewność, że będzie pasował do wybranej przez nas baterii natryskowej lub wannowej. Warto na to zwrócić szczególną uwagę, bowiem nie zawsze kupujemy je w komplecie. Do małych baterii dobieramy krótkie drążki ok. 60 cm o małej średnicy, a do dużych, dłuższe zestawy o długości drążka ok. 80-90 cm. W bateriach wyróżniamy trzy rodzaje przełączników natrysku: mechaniczny, automatyczny i przez pociągnięcie węża.
- Zanim zakupimy zestaw natryskowy zwróćmy uwagę, na jakość wykonania wszystkich jego elementów (słuchawka, drążek, wąż). Przede wszystkim sprawdźmy pracę słuchawki - czy przy przełączaniu funkcji wszystko przebiega płynnie – uczula Katarzyna Dietrich -Każdy mechanizm słuchawki może składać się z kilku, a nawet kilkudziesięciu elementów i jest to znaczenie bardziej skomplikowany technologicznie produkt niż np. bateria łazienkowa. Rodzaj i dopasowanie wszystkich elementów decyduje o rodzajach uzyskiwanych strumieni wodnych (zwykle jest ich 5: deszczowy, hydromasaż, miękki, mgiełka wodna, mieszany ). Różne efekty hydromasażu osiągniemy poprzez sterowanie siłą i temperaturą wypływającej wody ale tylko w słuchawkach wielofunkcyjnych – dlatego przy dużych oczekiwaniach do prysznica takich szukajmy w sklepie. Słuchawki wyposażone są często w dodatkowe funkcje, podwyższające ich funkcjonalność – np. "eco" minimalizuje przepływ wody a "anti-calc" - przeciwdziała osadzaniu się kamienia. W 99% słuchawki produkowane są z tworzyw sztucznych, ze względu na bezpieczeństwo i ryzyko ewentualnych uderzeń podczas kąpieli.
W drążku natrysku ważne, aby suwak i mechanizm zamocowany na nim był dostosowany do ciężaru słuchawki, uwzględniając w tym ciężar wody. Miejmy oczy szeroko otwarte podczas kupowania węża - podobne rodzaje oplotu i zastosowanych końcówek sprawiają, że otrzymujemy produkty zbliżone wyglądem, ale diametralnie różniące się trwałością i jakością. Dlatego w tym elemencie zalecane jest kupowanie produktów sprawdzonych marek, których jakość poparta jest wieloletnią gwarancją.
Niezmiernie popularne w naszych łazienkach stają się panele prysznicowe, gdzie na jednej płycie znajdziemy dysze, słuchawki prysznicowe, pokrętła do ustawiania temperatury i strumienia wody. Cała instalacja schowana jest za ścianą, a naszą łazienkę zdobi wykonana z tworzywa lub aluminium, rzadziej ze szkła – płyta. W instalacji wodnej, do której podłączymy panel, musi być odpowiednie ciśnienie około 3 barów.
Element 3 Zestawy podtynkowe
Instalacja podtynkowa to wynalazek, który poprzez umieszczenie w ścianie wszystkich rur i baterii, pozwoli naszym łazienkom wyglądać niezwykle elegancko i dostojnie. To rozwiązanie pozwoli nam na swobodę w podejmowaniu decyzji o umieszczeniu poszczególnych elementów (deszczownia, zestaw natryskowy, dysze czy wylewka wannowa lub natryskowa).
Stosowanie rozwiązań podtynkowych to nie tylko oszczędność miejsca, tak bardzo cennego w małych łazienkach, lub niewielkich gabarytowo kabinach prysznicowych. To także wygoda obsługi połączona z łatwością utrzymania takich baterii w czystości. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia mody. W przypadku instalacji podtynkowej bezpiecznie jest kupować wszystkie elementy u jednego producenta. Ważne jest, aby każdy element podtynkowy był szczelny i trwały. Szczególnie dotyczy to baterii, która umieszczona w ścianie, przykryta glazurą czy płytą gipsową musi działać niezawodnie przez wiele lat.
Montaż instalacji podtynkowej należy przeprowadzić zanim ułożymy płytki ceramiczne w łazience.

{{wszystkie_obrazki}}

« Poprzedni Artykuł Następny Artykuł »
 • Nowocześnie i komfortowo – propozycje King Home Nowocześnie i komfortowo – propozycje King Home

  Nowoczesny design z nutą ekstrawagancji w domowym wnętrzu? Oczywiście, że jest to możliwe! Marka King Home zachwyci Cię unikalnymi meblami, oświetleniem i wieloma dodatkami do domu, które odmienią Twój salon czy sypialnię.

  2021/02/05 Czytaj dalej
 • Ekskluzywne wieszaki do łazienki Ekskluzywne wieszaki do łazienki

  Marzysz o modnym wieszaku do łazienki? Ekskluzywne wieszaki do łazienki dodadzą eleganckiego charakteru. Na co warto postawić? Sprawdź idealne propozycje w najnowszym artykule!

  2021/01/08 Czytaj dalej
 • kosz na śmieci do kuchni Gdzie kupić kosz na śmieci?

  Gdzie można kupić kosz na śmieci? Mamy tak naprawdę kilka możliwości do wyboru. Zobacz nasz artykuł, w którym omawiamy gdzie na idealny kosz do kuchni na odpadki da się natrafić. Kliknij i czytaj już teraz!

  2020/10/12 Czytaj dalej
 • Szklanki termiczne - TOP3 szklanek z podwójną ścianką Szklanki termiczne - TOP3 szklanek z podwójną ścianką

  Szukasz wyjątkowych szklanek termicznych na kawę, ale nie wiesz na jakie się zdecydować? Koniecznie sprawdź nasz najnowszy ranking, a w nim znajdziesz TOP3 - najlepszych szklanek z podwójną ścianką! Pyszna kawa gwarantowana!

  2020/09/09 Czytaj dalej
 • jak wyczyścić deskę do krojenia Jak wyczyścić deskę do krojenia?

  Desek do krojenia mamy wiele różnych rodzajów, więc i ich czyszczenie może być odmienne. Jak wyczyścić kuchenną deskę do krojenia, żeby służyła nam jak najdłużej i nie uległa zniszczeniu? O tym w najnowszym artykule!

  2020/08/14 Czytaj dalej