Nowoczesne oświetlenie

Młyn Klekotki inwestuje w ekologię

2011/05/22


Przykład hotelu Młyn Klekotki na Mazurach dowodzi, że inwestycja w ekologię po prostu się opłaca. Zastosowane rozwiązania, takie, jak własna oczyszczalnia, elektrownia, pompy ciepła oraz panele słoneczne są korzystne dla środowiska i bardziej wydajne ekonomicznie.

Hotel Młyn Klekotki położony jest w kompleksie zabudowań zabytkowego młyna, wśród jezior   i lasów w rzadziej odwiedzanej przez turystów, północno-zachodniej części Mazur. XVII wieczny majątek młyński wymagał renowacji i rozbudowy, aby stać się w pełni nowoczesnym, komfortowym hotelem. Właściciel zadbał o zachowanie najciekawszych elementów architektury, decydujących o niepowtarzalnej atmosferze tego miejsca. Inwestycja w proekologiczne rozwiązania miała na celu ograniczenie negatywnego wpływu hotelu na środowisko, dbałość o zachowanie naturalnego otoczenia oraz obniżenie kosztów utrzymania.

Historyczne budynki były wyposażone w rozwiązania niesprzyjające zachowaniu czystości wód i gruntu. Organizacja własnej oczyszczalni biologicznej usprawniła utylizację, obniżyła jej koszt i wyeliminowała szkodliwe dla otoczenia czynniki. Mała elektrownia wodna na rzece to dodatkowe źródło energii. Na potrzeby elektrowni zbudowano stopień wodny wykorzystujący wodę z pobliskiego jeziora. Ma on dodatkową zaletę. Goście chętnie jedzą posiłki na tarasie zawieszonym bezpośrednio nad kaskadą obserwując wodę i słuchając jej szumu. Energia z elektrowni wodnej zasila zewnętrzne oświetlenie, może być także wykorzystana podczas przerwy w dostawie prądu.

Mniejsze zużycie wody bez ograniczania komfortu gości osiągnięto dzięki zastosowaniu specjalnych słuchawek prysznicowych. Zużycie ciepłej wody zostało w ten sposób zmniejszone aż o 30%. W hotelowej pralni wykorzystuje się ekologiczne środki do prania. W przypadku wymiany urządzeń takich jak pralki, maglownice czy suszarnie, kierownik hotelu dba o to, by nowe wyposażenie posiadało najwyższą klasę energetyczną. W pokojach zainstalowano główne wyłączniki prądu. To dobre rozwiązanie dla zapominalskich. Po wyjęciu klucza, wszystkie światła i urządzenia elektryczne w pokoju automatycznie się wyłączają. O to, by światła nie świeciły się bez potrzeby na korytarzach dbają czujniki ruchu. Specjalne czujniki włączają i wyłączają również światła zewnętrzne. Hotel systematycznie wymienia żarówki na energooszczędne.

W czerwcu na dachach zabudowań w Klekotkach pojawią się kolektory słoneczne. Inwestycja w 24 panele o łącznej powierzchni ponad 74 m kw. znacząco (o ok. 40%) zmniejszy ilość energii cieplnej pozyskiwanej dotąd z pieców na olej opałowy. Energia słoneczna zapewni ciepłą wodę przez cały sezon letni, od maja do września. Dbałość o środowisko to również ważny wyznacznik organizacji powstającego w tym roku, drugiego SPA. Woda podgrzewana za pomocą energii słonecznej, wyłącznie ledowe oświetlenie oraz kosmetyki sporządzane na miejscu z organicznych, w większości lokalnych składników, to niektóre z planowanych rozwiązań.

Kuchnia hotelu Młyn Klekotki opiera się w dużej mierze na sezonowych, regionalnych produktach i żywności ekologicznej. Szef Kuchni prowadzi własny zielnik oraz ogródek warzywny, z którego pochodzi mniej więcej połowa jarzyn, jakie trafiają na stół. Ich uprawa jest w pełni ekologiczna, bez użycia środków ochrony roślin. Pozostałe produkty nabywane są przeważnie u miejscowych dostawców. Niektóre produkty, w części również ekologiczne, sprowadzane są z odleglejszych miejsc w Polsce i za granicą. Hotel stara się stale rozszerzać gamę produktów regionalnych, których można spróbować tylko tu. Ekologiczne wina dostępne w restauracji oraz winiarni sprowadzane są z całego świata.

Liczba gości, którzy decydują się na przyjazd do hotelu Młyn Klekotki z powodu jego polityki ekologicznej, wzrasta. Część z nich chce obejrzeć ekologiczne rozwiązania, inni wybierają Klekotki ze względu na szacunek dla natury. Zainteresowanie ekologią w coraz większym stopniu wpływa na decyzje podejmowane przez klientów, również przy wyborze miejsca wypoczynku. Rośnie grupa, dla której hotel położony w środku starego lasu, z własnym jeziorem, wykorzystujący odnawialne źródła energii jest bardziej atrakcyjny. Niezmienny od wielu lat krajobraz okolicznych wsi to dodatkowy atut jego lokalizacji.


Wiecej informacji o hotelu na www.hotelmlynklekotki.pl

{{wszystkie_obrazki}}
 

« Poprzedni Artykuł Następny Artykuł »
 • Nowocześnie i komfortowo – propozycje King Home Nowocześnie i komfortowo – propozycje King Home

  Nowoczesny design z nutą ekstrawagancji w domowym wnętrzu? Oczywiście, że jest to możliwe! Marka King Home zachwyci Cię unikalnymi meblami, oświetleniem i wieloma dodatkami do domu, które odmienią Twój salon czy sypialnię.

  2021/02/05 Czytaj dalej
 • Ekskluzywne wieszaki do łazienki Ekskluzywne wieszaki do łazienki

  Marzysz o modnym wieszaku do łazienki? Ekskluzywne wieszaki do łazienki dodadzą eleganckiego charakteru. Na co warto postawić? Sprawdź idealne propozycje w najnowszym artykule!

  2021/01/08 Czytaj dalej
 • kosz na śmieci do kuchni Gdzie kupić kosz na śmieci?

  Gdzie można kupić kosz na śmieci? Mamy tak naprawdę kilka możliwości do wyboru. Zobacz nasz artykuł, w którym omawiamy gdzie na idealny kosz do kuchni na odpadki da się natrafić. Kliknij i czytaj już teraz!

  2020/10/12 Czytaj dalej
 • Szklanki termiczne - TOP3 szklanek z podwójną ścianką Szklanki termiczne - TOP3 szklanek z podwójną ścianką

  Szukasz wyjątkowych szklanek termicznych na kawę, ale nie wiesz na jakie się zdecydować? Koniecznie sprawdź nasz najnowszy ranking, a w nim znajdziesz TOP3 - najlepszych szklanek z podwójną ścianką! Pyszna kawa gwarantowana!

  2020/09/09 Czytaj dalej
 • jak wyczyścić deskę do krojenia Jak wyczyścić deskę do krojenia?

  Desek do krojenia mamy wiele różnych rodzajów, więc i ich czyszczenie może być odmienne. Jak wyczyścić kuchenną deskę do krojenia, żeby służyła nam jak najdłużej i nie uległa zniszczeniu? O tym w najnowszym artykule!

  2020/08/14 Czytaj dalej