Okienne dylematy
Żaluzje, firanki, rolety – nie tylko chronią nas przed słońcem i wzrokiem sąsiadów, ale przede wszystkim ubierają i zdobią okno. Co najlepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu?
Nawet najpiękniejsza dekoracja okna nie będzie nas cieszyć, jeśli okaże się niefunkcjonalna. Choć uniwersalna recepta nie istnieje, poznanie zalet i wad każdego rozwiązania ułatwi nam podjęcie decyzji. Postanowiliśmy przetestować trzy najczęściej wybierane przesłony okienne pod kątem regulacji nasłonecznienia w pomieszczeniu, łatwości w utrzymaniu czystości oraz swobody aranżacji.
Słońce pod kontrolą
Choć naturalne światło doskonale wpływa na nasze samopoczucie, to są chwile, kiedy wolelibyśmy ograniczyć mu dostęp do mieszkania. Zwłaszcza w upalne dni lub gdy po prostu chcielibyśmy dłużej poleniuchować. Najlepszą ochroną przed natarczywymi promieniami słońca są uszyte z grubego materiału zasłony, a także specjalne zaciemniające rolety. -Dzięki pokryciu tkaniny gumowaną warstwą pozwalają niemal całkowicie ograniczyć ilość światła w pomieszczeniu – zdradza Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta m.in. rolet Prakto Blackout. - Taka roleta jest szczególnie przydatna w sypialni lub pokoju dziecięcym zwłaszcza, jeśli nasza pociecha śpi w ciągu dnia. Kiedy bardziej niż na całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia zależy nam na możliwości regulacji dostępu światła, powinniśmy zdecydować się na żaluzje. Ruchome lamele pozwalają dostosować kąt padania promieni słonecznych, a w razie potrzeby na całkowite odsłonięcie okna. Firanki w najmniejszym stopniu chronią przed nadmiarem słońca. Dlatego zazwyczaj stosowane są w połączeniu z zasłonami lub roletami albo w takich pomieszczeniach, gdzie nie zależy nam na ograniczaniu dostępu światła, na przykład w kuchni czy w salonie.
Okno na porządku dziennym
Przeglądając katalogi nie raz zadajemy sobie pytanie – co okaże się najbardziej praktyczne? Każdy domownik chciałby cieszyć się jak najdłużej nową dekoracją okna, poświęcając jak najmniej wysiłku na jej odświeżanie. Niestety z biegiem czasu osadza się kurz i pojawiają się plamy, dlatego tak ważny jest wybór aranżacji, którą łatwo utrzymać w czystości. Decydując się na firanki, należy pamiętać o regularnym ich odkurzaniu, co najmniej raz na miesiąc. Miotełka do kurzu lub okrągła końcówka odkurzacza w zupełności do tego celu wystarczą. Musimy liczyć się także z koniecznością okresowego prania firanek. W zależności od naszych potrzeb powinno być to kilka razy w roku. Na szczęście obecne na rynku specjalne preparaty do prania firan skutecznie nam w tym pomogą. Nastawiając pralkę wybierzmy program do tkanin delikatnych i nie nastawiajmy temperatury wyższej niż 40°C. Zawsze możemy też sięgnąć po rady naszych babć i użyć do wybielania domowych sposobów: sody oczyszczonej, proszku do pieczenia lub soli kuchennej. Wygodniejszym rozwiązaniem są na pewno rolety. Najlepiej je czyścić na sucho za pomocą odkurzacza lub specjalnej miotełki do zbierania kurzu. W przypadku większych zabrudzeń można radzić sobie z pomocą wilgotnej szmatki, a po demontażu nawet przeprać. Należy jednak podejść do tego ostrożnie. Wyjątkiem są rolety rzymskie – materiał z których są one wykonane jest odporny zarówno na promienie UV jak i wielokrotne pranie w pralce. Podobnie konserwujemy żaluzje: na co dzień na sucho, a w razie większych zabrudzeń na mokro. Z doświadczenia jednak wynika, że czyszczenie pojedynczych lameli jest pracochłonne, dlatego na rynku można znaleźć specjalnie do tego celu zaprojektowane szczotki, ułatwiające sprzątanie. Kurz z żaluzji pionowych, czyli tak zwanych verticali, możemy usuwać za pomocą sprężonego powietrza suszarki lub odkurzacza, doraźnie czyścić za pomocą wilgotnej gąbki lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy piorącej.
Od wyboru do koloru
Idealna dekoracja to taka, która harmonijnie współgra z wystrojem całego pomieszczenia. Dostosowanie jej do charakteru wnętrza jest łatwiejsze, kiedy producent oferuje szeroką gamę kolorystyczną, paletę wzorów i materiałów, spośród których możemy wybierać. Największą swobodę aranżacji zapewniają firany, zasłony i rolety. Bogactwo tkanin jest praktycznie nieograniczone. W modzie są obecnie intensywne barwy śliwki i zieleni, a także kwiatowe nadruki. Najświeższym trendem są haftowane w roślinne motywy rolety. Stanowią wyrazisty akcent w pomieszczeniu i w ten sposób nadają mu wyjątkowy charakter. Dekoracją okna postarajmy się podkreślić unikalny charakter pomieszczenia. W tradycyjnym wnętrzu wybierzmy klasyczne połączenie firan i zasłon lub bogato zdobione rolety np. żakardowe lub zamszowe. Jeśli nasz dom jest urządzony w nowoczesnym stylu – możemy swobodnie podążać za najnowszymi trendami. Dla miłośników ekologicznych wnętrz producenci proponują naturalne materiały: bambusowe rolety albo drewniane żaluzje. Nastrojowe zasłony sznurkowe zapewnią kameralny i przytulny klimat. Z kolei pionowe lub poziome żaluzje to rozwiązanie dla osób ceniących prostotę i elegancję. Inspiracje dostępne są na każdym kroku. Warto przeglądać katalogi, strony internetowe producentów, wybrać się do salonów wnętrzarskich i zastanowić się, w jakim otoczeniu chcielibyśmy mieszkać.
Idziemy na zakupy
Na szczęście modna dekoracja okna wcale nie musi się wiązać z poważnymi wydatkami. Rynek jest bardzo zróżnicowany pod względem zasobności portfela klienta i każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie czy ostatecznie zdecydujemy się na firanki, rolety czy żaluzje, pamiętajmy o całym otoczeniu okna. Wybierzmy elegancki karnisz, ustawmy na parapecie kwiaty doniczkowe i ramki z rodzinnymi zdjęciami. Przemyślana aranżacja sprawi nam wiele satysfakcji i będzie cieszyła nasze oko przez cały okres użytkowania.
{{wszystkie_obrazki}}