Nowoczesne oświetlenie

Perłowy dywan z Barody

2010/09/06

Ile może kosztować dywan utkany z  kamieni szlachetnych? Odpowiedź brzmi: Co najmniej 5 mln USD. Taką cenę  wywoławczą ustalono  za perłowy dywan z Barody na aukcji Sotheby, która odbyła się 19 marca 2009 roku.  Przedmiotem zainteresowania był pochodzący z 1860 roku dywan w indyjskie wzory. Został utkany na polecenie maharadży Baroda, Gaekwar Kande Rao, jako prezent dla świątyni proroka Mahometa w Medynie. Nad jego stworzeniem pracowało kilkuset rzemieślników, praca zajęła im pięć lat.

We włókna dywanu wpleciono dwa miliony pereł znanych jako Basra, szafiry, diamenty oraz setki innych, oprawionych w złoto kamieni szlachetnych. Tłem dla kompozycji stały się barwne, szkalne paciorki. Przewidywano, że dywan osiągnie cenę nawet 20 mln USD, jednak ogólnoświatowy kryzys wkradł się również do świata kolekcjonerów, sprawiając, że ostatecznie kobierzec sprzedano  za marne 4,8 mln USD.

 

« Poprzedni Artykuł Następny Artykuł »
 • Nowocześnie i komfortowo – propozycje King Home Nowocześnie i komfortowo – propozycje King Home

  Nowoczesny design z nutą ekstrawagancji w domowym wnętrzu? Oczywiście, że jest to możliwe! Marka King Home zachwyci Cię unikalnymi meblami, oświetleniem i wieloma dodatkami do domu, które odmienią Twój salon czy sypialnię.

  2021/02/05 Czytaj dalej
 • Ekskluzywne wieszaki do łazienki Ekskluzywne wieszaki do łazienki

  Marzysz o modnym wieszaku do łazienki? Ekskluzywne wieszaki do łazienki dodadzą eleganckiego charakteru. Na co warto postawić? Sprawdź idealne propozycje w najnowszym artykule!

  2021/01/08 Czytaj dalej
 • kosz na śmieci do kuchni Gdzie kupić kosz na śmieci?

  Gdzie można kupić kosz na śmieci? Mamy tak naprawdę kilka możliwości do wyboru. Zobacz nasz artykuł, w którym omawiamy gdzie na idealny kosz do kuchni na odpadki da się natrafić. Kliknij i czytaj już teraz!

  2020/10/12 Czytaj dalej
 • Szklanki termiczne - TOP3 szklanek z podwójną ścianką Szklanki termiczne - TOP3 szklanek z podwójną ścianką

  Szukasz wyjątkowych szklanek termicznych na kawę, ale nie wiesz na jakie się zdecydować? Koniecznie sprawdź nasz najnowszy ranking, a w nim znajdziesz TOP3 - najlepszych szklanek z podwójną ścianką! Pyszna kawa gwarantowana!

  2020/09/09 Czytaj dalej
 • jak wyczyścić deskę do krojenia Jak wyczyścić deskę do krojenia?

  Desek do krojenia mamy wiele różnych rodzajów, więc i ich czyszczenie może być odmienne. Jak wyczyścić kuchenną deskę do krojenia, żeby służyła nam jak najdłużej i nie uległa zniszczeniu? O tym w najnowszym artykule!

  2020/08/14 Czytaj dalej