Nowoczesne oświetlenie

Petronas Towers - nowe oblicze Malezji

2013/07/26

 

Wypoczynek w egzotycznych krajach to przede wszystkim błogie lenistwo na plaży.  Jednak nie dla wszystkich. Gdy podczas letnich wojaży traficie do Kuala Lumpur, stolicy Malezji, z pewnością nie będziecie w stanie przejść obojętnie obok tego cudu współczesnej inżynierii. Pertonas Towers.

W założeniu miały stać się symbolem Malezji. Stąd ich wygląd silnie nawiązuje do kultury islamskiej. Architekt - César Pelli stanął przed ogromym wyzwaniem. Jeszcze większe zaś czekało konstruktorów. Bliźniacze wieże zostały bowiem posadowione na klifie - żeby uniknąć nierównego osiadania - jeszcze przed rozpoczęciem budowy zdecydowano się je przesunać. W efekcie budynek posiada prawdopodobnie najgłębsze fundamenty na świecie - betonowe pale sięgają 150 m wgłąb. Do konstrukcji budynku użyto specjalnie zaprojektowanego betonu (a nie stali jak to było powszechne przy tego typu budynkach). Wieże były wznoszone równocześnie przez 2 firmy budowlane.  Budowlańcy zmagali się z takimi przygodami jak wadliwe partie betonu, odchylenia, gwałtowne burze czy opóźnienia...

W efekcie budowla oddana do użytku w 1998 roku przez 6 lat dzierżyła tytuł najwyższej na świecie! Jej wysokość to 452 m, a dodatkową atrakcję stanowi podniebny most, łączący obie wieże na wysokości 41. i 42. piętra.
 

 

« Poprzedni Artykuł Następny Artykuł »
 • Hotel Piramida Spa&Wellness Hotel Piramida Spa&Wellness

  Piramida położona jest w rekreacyjnej dzielnicy Tychów - Paprocany nad Jeziorem Paprocańskim i w otoczeniu Puszczy Pszczyńskiej, w odległości 2,5 km od centrum miasta

  2016/08/11 Czytaj dalej
 • Najdroższy hotel świata Najdroższy hotel świata

  Jeśli dbałość o bezpieczeństwo jest wyznacznikiem w poszukiwaniu luksusowego wypoczynku, to najdroższy penthouse świata spełnia ten warunek w 100%. Na piękne panoramy Jeziora Genewskiego i Mont Blanc patrzy się przez kuloodporne okna, również niemal pancerne drzwi zapewniają spokojny sen. Dzięki takim środkom ostrożności jest to miejsce często wybierane przez ważne osobistości świata polityki i celebrytów.

  2016/04/01 Czytaj dalej
 • Największa choinka na świecie Największa choinka na świecie

  14 grudnia 2013 roku rozbłysła największa choinka świata. Setki gapiów patrzyło, jak miejscowy ksiądz za pomocą tabletu, włączył oświetlenie na nietypowej choince, umieszczonej na wzgórzu nad miastem Gubbio w regionie Umbria (Włochy).

  2015/12/18 Czytaj dalej
 • Największy labirynt na świecie Największy labirynt na świecie

  Największy na świecie labirynt powstał w Dobrzycy na Pomorzu Zachodnim, niedaleko Koszalina. Niezwykle skomplikowany labirynt położony w Ogrodach Hortulus Spectabilis tworzą 11-letnie graby, które tworzą iście magiczny klimat.

  2015/12/17 Czytaj dalej
 • Szklany punkt widokowy Glacier Skywalk Szklany punkt widokowy Glacier Skywalk

  Park Narodowy Jasper, położony w południowo-wschodniej części kanadyjskiej prowincji Alberta, to jeden z najpiękniejszych, najstarszych i zarazem największych parków narodowych w Kanadzie.

  2015/12/15 Czytaj dalej