Rekin z Headington

2015/11/25

Ogromny rekin wbił się pyskiem w dach domu prezentera radiowego, Billa Heine`go dokładnie 9 sierpnia 1986 roku. Fakt ten właściciel domu ogłosił przez radio, tłumacząc zarazem powody, z jakich owa rzeźba się w tym nietypowym miejscu pojawiła. "To pomnik bezsilności, frustracji i gniewu", mówił Heine, a uczucia te wzbudziły w nim wydarzenia, związane z konstrukcją bomby atomowej: próby nuklearne, zrzucenie bomby atomowej na Nagasaki (które miało miejsce 9 sierpnia 1945 roku, a więc dokładnie 41 lat wcześniej) oraz eksplozja reaktora w Czarnobylu.

Rekina zaprojektował i wykonał rzeźbiarz John Buckley. Ryba ma prawie 8 m długości i waży 200 kg. Tuż po odsłonięciu pomnika urzędnicy lokalnego samorządu zażądali jego usunięcia - figura nie miała żadnych certyfikatów bezpieczeństwa i nie było pewności, czy jej konstrukcja nie zagraża przechodniom i mieszkańcom domu. W zamian miała być przeniesiona jako dekoracja na lokalny basen. Gospodarz domu nie chciał się oczywiście na to zgodzić i dopiero interwencja w urzędzie brytyjskiego Ministra Środowiska doprowadziła do zgody na pozostawienie pomnika w jego pierwotnej lokalizacji. Do dziś można ją podziwiać na domu o adresie: 2 New High Street, Headington, Oxford OX3 7AQ; w 2007 roku przeszła gruntowny remont i teraz prezentuje się okazale.
« Poprzedni Artykuł Następny Artykuł »
 • Nowoczesny McDonalds i stacja benzynowa Nowoczesny McDonalds i stacja benzynowa

  Odnosząc się do wytycznych urzędników Giorgi Khmaladze zdecydował się, aby połączyć dwie funkcje w jednym budynku. Budowla położona w nadmorskiej miejscowości Batumi, posiada wydłużony kształt, który z jednej strony tworzy baldachim rozpościerający się nad stacją benzynową.

  2016/01/09 Czytaj dalej
 • The Sage Gateshead The Sage Gateshead

  The Sage Gateshead to kolejny budynek z dziedziny „blobitecture” zaprojektowany przez pracownię Foster + Partners. Budynek urozmaica przestrzeń angielskiego miasta Gateshead od 2004 roku. Z daleka kształt bryły niektórym przypomina kokon owada. Przeszklona skóra bryły stworzyła przestrzeń centrum edukacji muzycznej, miejsce dla licznych przedstawień i konferencji.

  2016/01/01 Czytaj dalej
 • Nowoczesna Architektura Sakralna Nowoczesna Architektura Sakralna

  Przedstawiany kościół to projekt hiszpańskiego architekta Fernando Menisa powstały w mieście La Luna na Wyspie Teneryfa. To niezwykłe miejsce zachęca do refleksji, a kamienne ściany zapewniają doskonałą przestrzeń do medytacji, gdzie każdy może przyjść i się pomodlić.

  2015/12/29 Czytaj dalej
 • Budynek z trąbą Budynek z trąbą

  Na jednym z budynków w Dreźnie zamontowano kilka kilogramów gigantycznych rynien, które powyginano w instrumenty dęte. Nietypowy budynek jest efektem współpracy trzech artystów: Annette Paul, Christopha Rossnera i Andre Tempela.

  2015/12/26 Czytaj dalej
 • Obracająca się wieża Obracająca się wieża

  Dynamic Tower to plan budynku, który ma powstać w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Włoski architekt David Fisher ma ambitne plany wybudowania kilku takich ruchomych wieżowców w kilku miastach świata. Wieżowiec w Dubaju ma mieć 80 pięter, ok. 420 metrów wysokości i niemal w całości ma zostać wybudowany z elementów prefabrykowanych w fabryce we Włoszech.

  2015/12/18 Czytaj dalej