Wybór zlewozmywaka – decyzja na lata

2010/12/08

Od czasu, gdy w naszej kuchni zagościła zmywarka, rola zlewozmywaka uległa zmianie. Już nie kojarzy się on ze stertą zalegających naczyń, ale z estetycznie wyglądającym stanowiskiem pracy. Bardzo szeroka oferta rynkowa pozwala na wybór sprzętu nie tylko praktycznego, ale również o oryginalnym wyglądzie i idealnie wpisującego się w styl każdego wnętrza.

Na początek - słownik pojęć

Zanim zdecydujemy się kupić zlewozmywak, warto wiedzieć, jakie elementy wchodzą w jego skład. Nazwy, z którymi się zetkniemy, to m.in.: komora, odpływ i przelew. I tak w ofercie producentów znajdziemy zarówno proste i minimalistyczne zlewozmywaki jednokomorowe, jak i rozbudowane, bardziej funkcjonalne zlewozmywaki półtora-, dwu- oraz dwu- i półkomorowe. Komory główne przeznaczone do mycia naczyń mają na ogół głębokość 15-20 cm. Odpływ to drugi z podstawowych elementów zlewozmywaka. Może mieć średnicę 1,5 lub 3,5 cala (40 lub 90 mm). W przypadku zamykania małych odpływów najczęściej stosowane są korki gumowe lub stalowe, natomiast do większych stalowe – ręczne lub automatyczne (pokrętło odpływu znajduje się na brzegu zlewozmywaka). Korek automatyczny umożliwia otwieranie zaworu odpływowego w głównej komorze (nie musimy zanurzać w brudnej wodzie ręki do łokcia tylko po to by wypuścić wodę). Większość zlewozmywaków wyposażona jest również w przelew, czyli otwór wykonany w bocznej ścianie lub na jego blacie. Zabezpiecza on przed przelaniem się wody, gdy dolny odpływ jest zamknięty.

Nakładane czy podwieszane?

Najważniejszą decyzją, jaką musimy podjąć przed zakupem zlewozmywaka, jest ustalenie, jak będziemy chcieli go zamontować. Do wyboru mamy bowiem cztery rodzaje zlewozmywaków: wbudowane w blat, nakładane, zintegrowane z blatem i podwieszane. Najprostszy rodzaj to nakładane (wystarczy jedynie nałożyć zlewozmywak na szafkę). Natomiast najpopularniejsze są wbudowane (umieszcza się je w otworze blatu). Ta sama zasada obowiązuje modele zintegrowane, tyle tylko, że tworzą one z blatem jednolitą powierzchnię i nadają się wyłącznie do blatów kamiennych. Skomplikowane w montażu jest podwieszanie zlewozmywaka od dołu – ten sposób daje jednak swobodę łączenia różnego rodzaju komór pojedynczych oraz gwarantuje łatwiejsze utrzymanie czystości. Zlewozmywaki te podwiesza się jedynie pod blatami z kamienia i konglomeratu.

Stal ciągle w modzie

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonany jest zlewozmywak, to najbardzie tradycyjna pozostaje stal. – Modele zlewozmywaków wykonanych ze stali nierdzewnej od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, głównie ze względu na ich wysokie właściwości użytkowe – mówi Katarzyna Dietrich z firmy Deante. – Są one łatwe w utrzymaniu czystości i doskonale pasują do nowoczesnych kuchni. Nieco nowszymi tworzywami są mieszanki kompozytowe (powstają z nich tzw. zlewozmywaki granitowe) oraz ceramika. Podstawowa różnica między poszczególnymi typami to wytrzymałość, a co za tym idzie długość użytkowania.

Lekcja geometrii w kuchni

W przypadku kształtu i wielkości zlewozmywaka mamy obecnie do wyboru praktycznie każdą formę. Nadal jednak najbardziej powszechne są zlewozmywaki prostokątne, ale znajdziemy również kwadratowe, w kształcie wielokąta (najczęściej pomyślane, jako narożnikowe), owalne, okrągłe lub półokrągłe. Cechuje je różne wykończenie, które umożliwia dobranie wyposażenia nawet do najbardziej nietypowego miejsca w kuchni.

Przydatne dodatki

Niektóre akcesoria mogą znajdować się w komplecie ze zlewozmywakiem, w inne warto się zaopatrzyć, aby usprawnić prace w kuchni. Deski do krojenia, koszyki czy dozowniki powinny stanowić nieodzowny element każdego zlewozmywaka. Oczywistym dodatkiem jest również odpowiednia bateria zlewozmywakowa. Jednak jej wybór to już zupełnie inna historia…

« Poprzedni Artykuł Następny Artykuł »