Wyrafinowany styl Art Deco w aranżacji wnętrz

2014/04/30

Styl Art Deco to jeden z najpiękniejszych i najbardziej eleganckich trendów wnętrzarskich. Bogaty, wyrafinowany, a przy tym zrównoważony. Jest marzeniem wszystkich, którzy pragną zamieszkać w wyjątkowym, przesyconym luksusem wnętrzu. Styl ten kształtował się w latach od 1919 do 1939 i powstał jako odpowiedź na dynamiczną i nie do końca harmonijną secesję. Art Deco miał za zadanie zdyscyplinować rozszalałe trendy secesyjne, zgeometryzować przestrzeń i sprawić, by była jednocześnie piękna i komfortowa.


ROLA KSZTAŁTU

Proste bryły mebli inspirowane są formami kubistycznymi. Proporcjonalne kształty szaf, łóżek i pozostałego wyposażenia stanowią ważne tło dla dalszej stylizacji. Pożądane formy to sześcian, walec, stożek oraz kula. Forma w stylu Art Deco jest istotna, jednak ważniejsze jest to, w jaki sposób zostanie ona wpisana w całość wnętrza. Wyważone, geometryczne meble są zazwyczaj zdobione regularnymi deseniami, wzorami czerpiącymi z natury oraz ze wszelkich nurtów sztuki XX wieku – wspomnianego wcześniej kubizmu, a także konstruktywizmu i futuryzmu.

colleenfoxinteriors.com

ROLA MATERIAŁU

Produkty, z których wykonane są meble i dodatki w tym trendzie, powinny cechować się wysoką jakością. Wyrafinowanego charakteru nada wnętrzu wszelkiego rodzaju drewno egzotyczne. Najlepiej ciemne – orzech brazylijski, merbau, palisander lub azobe. Eleganckiej stylizacji dopełnią przeszklone, bądź zrobione z aluminium meble. W kwestii akcesoriów dominuje różnorodność – rzeźby z kości słoniowej można zestawić z mosiężnymi świecznikami, a subtelne florystyczne akcenty wspaniale skomponują się z pozłacanymi dodatkami. Materiały wykorzystane we wnętrzu Art Deco wyglądają wytwornie. Ich cechą charakterystyczną jest połysk – błyszczeć mają obicia mebli, zasłony, donice. Ważnym elementem pomieszczenia jest dywan – koniecznie z miękkiego, ale krótkiego włosia, zdobiony geometrycznymi wzorami.

varrell.com

ROLA KOLORU

Trend bazuje na palecie kolorów zaczerpniętej z fowizmu – francuskiego nurtu malarskiego XX wieku. Urządzając wnętrze, warto posłużyć się także różnymi odcieniami bieli, szarości, brązu oraz czerni. W takich monochromatycznych pomieszczeniach na pierwszy plan wychodzą formy i tekstury, podczas gdy barwy służą im za tło. Nie zapominajmy, że minimalistyczne przestrzenie również wpisują się w ten styl! Najbardziej charakterystyczne są jednak barwne, bogate wnętrza. Bajeczne odcienie zieleni, czerwieni i złota, kształtują unikalny wydźwięk całości aranżacji. Mile widziane są wszelkie motywy geometryczne (na przykład na obiciach mebli, dywanach, ścianach).

http://myloview.pl/dladomu/fototapetaszaryteksturowanekostkitlonr25D60E


thelondonfoodie.co.uk

ROLA DODATKÓW

Nazwa Art Deco powstała z połączenia dwóch francuskich słów: art – sztuka oraz décoratif – dekoracyjny. Styl ten można interpretować więc jako „dekorowanie, urządzanie poprzez sztukę”. Silnie związany z nurtami artystycznymi XX wieku, Art Deco w niebanalny sposób posługuje się wytworami sztuki malarskiej i rzeźbiarskiej. We wnętrzach często znaleźć można reprodukcje dzieł secesyjnych (bardzo popularny jest obraz „Pocałunek” Gustava Klimta), fowistycznych i kubistycznych. Oprócz elementów zaczerpniętych ze sztuki, styl ten charakteryzują bogate, ciężkie żyrandole bądź kinkiety. To niezwykle efektowne dodatki, skupiające na sobie niemal całą uwagę. Z kolei niebotycznie długie, zdobione zasłony sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Pożądanym elementem dekoracji wnętrz Art Deco są kwiaty, strusie pióra i stylizowane lampy.

niehze.com

 

Artykuł powstał na podstawie materiałów dostarczonych przez www.myloview.pl - upiększ swoje wnętrze dzięki 25 milionom wzorów fototapet..

Kontakt: info.worldlux@gmail.com | Zobacz wszystkie tagi

WorldLux.pl 2010 Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Powered by: